Gry samochodowe

Euro Trucks Simulator

Dla fanów wielkich osiemnastokołowych ciężarówek firma SCS Software wydała na rynek gier komputerowych „Euro Truck Simulator”.

Do dyspozycji graczy oddano dwanaście europejskich modeli „koni” i szeroką sieć europejskich autostrad.

Koncepcja, na której opiera się symulator jest nieskomplikowana. Wcielamy się w kierowcę ciężarówki i rozpoczynamy pracę nad wylansowaniem marki swojej firmy na rynku usług spedycyjnych. Jako początkujący spedytor rozpoczynamy swoja karierę od jednej ciężarówki. Wybieramy typ ładunku (drobnica, chemia, niebezpieczne itp.) i ruszamy w trasę, aby dostarczyć towar na czas do odbiorcy.

euro truck simulator

W ten sposób możemy zapracować na rozwój własnej firmy, ulepszenie ciężarówki, a także uzyskać dostęp na przewóz towarów do coraz szerszej grupy krajów europejskich. Patrioci i kombatanci na pewno docenią pierwiastek polski wkomponowany w sieć dróg międzynarodowych i sam fakt, że w tej grze nie pominięto polskiej infrastruktury.

W Polsce możemy jeździć po drogach międzynarodowych E30 i E67. W celu zachowania realizmu, twórcy przenieśli autentyczne krajobrazy i panoramy miast do wirtualnego świata gry. To samo tyczy się również ciągników ciężarowych i nie chodzi tu tylko o efektowny, dumny wygląd samochodów. Gracz, który dzięki symulatorowi wcieli się w kierowcę, nie może zapomnieć o tym, że musi kontrolować sytuację na drodze, rzucać okiem na GPS, a także kontrolować temperaturę, czy wskaźnik paliwa. Możliwe jest również swobodne rozglądanie się i poruszanie po kabinie kierowcy.Przydałby się jednak patch, który poprawiłby kontrolę nad ciężarówką, bo ewidentnie jest to niedopracowane. Czasem auto po prostu odmawia posłuszeństwa lub dopuszcza się nierealistycznych zachowań podczas manewrów na drodze. Dźwięk świata również mógłby być bogatszy o klaksony nerwowych kierowców, wycie syren policyjnych, dobrze słyszalnych w kabinie przekleństw włoskich kierowców, czy chociażby kojący, radiowy szwargot CB-Radia.

Podczas jazdy możemy również patrzeć na nasze wyczyny z różnych perspektyw kamery. Chociaż niektóre ujęcia można by z powodzeniem i bez uszczerbku na atrakcyjności gry usunąć, np.: bliskie ujęcie kamery pod kątem na przednie koło ciężarówki.

euro truck simulator

Czasem żałuję, że symulator nie mógłby być bogatszy w niebezpieczne sytuacje drogowe, skrajne warunki pogodowe, korki drogowe (a tym samym wymuszenie, by ten odszukał na mapie jakiś objazd) itp. . Urozmaiceniem mogłyby być również zachowania kierowców na drodze, adekwatne do krajów w jakim byśmy się akurat znajdowali. Swojsko byłoby spotkać na drodze „polskiego chamka”. No ale przecież to tylko gra, a nie profesjonalny symulator do szkolenia kierowców samochodów ciężarowych.

euro truck simulator

Warto zainwestować w grę Euro Truck Simulator nie tylko z powodu tej kuszącej perspektywy spędzenia wielu godzin na budowaniu potęgi własnej firmy spedycyjnej, ale także by wspomóc wysiłki programistów z firmy SCS Software, którzy pragną dać nam jak najlepsze symulatory do gry i podstawowe pojęcie o działaniach różnych firm branżowych. każdy kto lubi gry ciężarówki, na pewno będzie zainteresowany tą produkcją.

Oceny
Grafika: 9/10
Dźwięk: 7/10
Grywalność: 7/10

Ogólna: 8/10

Plusy:
12 modeli samochodów ciężarowych do wyboru.
17 krajów europejskich do zwiedzenia z kabiny kierowcy.
30 różnych rodzajów ładunków do transportu.
Moduł dający możliwość rozwoju własnej firmy.
Dobrze oddane sytuacje drogowe na autostradach.
Minusy:
Niedopracowane, trudne sterowanie.
Strona dźwiękowa mogłaby być bogatsza!
Brak niektórych ważnych elementów, które wychwyci każdy kto już raz siedział za kółkiem prawdziwego ciągnika.

Autor: Wojciech Wodarczyk

gieromaniak.pl